Eksempel på case side (Casens titel)

I dag smides der meget mad væk fra supermarkederne på grund af udløbsdatoer. Dette er et tab for virksomhederne og er ikke bæredygtigt.

I denne case skal eleverne finde teknologiske løsninger på madspild i supermarkederne. De skal arbejde med designprocessen og selv designe et digitalt artefakt.  

Formålet med forløbet er at give eleverne viden om, hvordan arbejdsopgaver i erhvervslivet, her en detailbutik, kan digitaliseres således at der opnås fordele for både butik, kunder og medarbejdere.

Fag: Samfundsfag C
Omfang: 4 – 6 lektioner
Teknologi og værktøjer: Landbot, Powerpoint, WeVideo, iMovie, Screencast
Elevforudsætninger: Kunne sætte sig ind i nyt, digitalt værktøj

Læringsmål

Eleven skal kunne:
– forstå vigtigheden af formulering af en problemstilling i designprocessen
– forstå hvordan idégenerering indgår i designprocessen
– analysere digitale artefakter
– producere et digitalt artefakt..

Forløbsskema

Siden deler cases, du kan bruge i din undervisning.
Du kan også bruge baggrundsmaterialet som udgangspunkt for udvikling af egne cases.

BAGGRUND

Sitet er udviklet i forbindelse med udviklingsprojektet “Merkantile digitale transformatorer”.

Formålet med projektet er, at elever på grundforløb inden for det merkantile erhvervsuddannelsesområde opnår sådanne kompetencer allerede under deres uddannelse, at de kan være medvirkende til at skabe en succesfuld digital transformation i de virksomheder, hvori de efterfølgende ansættes.

Projektet sigter mod at give eleverne informatikforståelse inden for deres faglige område, så de kan forstå, påvirke og innovere teknologianvendelsen i forhold til det enkelte individ, virksomhederne og samfundet.

Undervisernes egen informatikforståelse afspejler sig i den måde, hvorpå underviseren inddrager informatik i sin undervisning. Derfor sigter projektet også mod, at underviserne opnår en egen informatikforståelse, så de kan tilrettelægge, gennemføre og evaluere undersøgende og problemløsende undervisningsforløb, hvori der indgår digital transformation i forbindelse med
autentiske virksomhedscases.

Tekst fra projektbeskrivelse, 2022

Projektet er støttet af Region Midtjylland og projektledet af eVidenCenter.

I projektet har der deltaget 23 undervisere fra 5 forskellige uddannelsesinstitutioner.

Vi siger mange tak til lektor Ph.d. Marianne Riis, Professionshøjskolen Absalon, der har bidraget med forskningsforankring.

Vi siger også mange tak til de deltagende virksomheder: HTH, FREJA og Matas

Indhold på sitet kan med kildeangivelse frit benyttes, dog ikke til kommercielt brug.
© 2023, eVidenCenter & Aarhus Business College