Zero madspild

Fag: Erhvervsinformatik C og Dansk C

Omfang: Erhvervsinformatik 4 lektioner á 60 minutter. Dansk 4 lektioner á 60 minutter

Teknologi og værktøj: Ibøger, designprocesmodellen, analyse af digitale artefakter

Elevforudsætninger: EUX elever: Eleverne skal have kendskab til designprocesmodellen og analyse af digitale artefakte.

I dansk skal projektet foregå på studieåret. De skal have kendskab til analysemodeller, genretræk, retorisk pentagram, front stage & back stage.

Aktiviteter/læringsformer: Læreroplæg, gruppearbejde, Design af skitser (mockups), udarbejde kundekommunikation.

Læringsmål

At give eleverne viden om, hvordan arbejdsopgaver i erhvervslivet, her en detailbutik, kan digitaliseres, således at der opnås fordele for både butik, kunder og medarbejdere.

Erhvervsinformatik:

I EI er læringsmål :

  • at forstå vigtigheden af formulering af en problemstilling i designprocessen
  • at forstå hvordan idégenerering indgår i designprocessen
  • at kunne analysere digitale artefakter
  • at kunne producere et digitalt artefakt.

Dansk:

I dansk er læringsmål:

  • Viden om og brug af kommunikationsmodellen
  • Viden om virksomhedens interne og eksterne kommunikation
  • Viden om sproglige virkemidler i situationsbestemt kommunikation
  • Viden om virksomheders kommunikation
  • Viden om sprog, viden om visuelle virkemidler
  • Skriftlig kompetence
  • Kommunikation, formidling.

Pain

I dag smides der meget mad væk fra supermarkederne på grund af udløbsdatoer. Dette er et tab for virksomhederne, og er ikke bæredygtigt.

Forløbet